Blog

Online (Uzaktan) Toplantının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

İş yaşamındaki olmazsa olmazların başında toplantılar gelir. Çalışanların bazıları tarafından şirketlerde düzenlenen toplantılar zaman kaybı olarak algılanır. Özellikle İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde şirket dışındaki toplantılara gitmek büyük sorundur. Trafik ve zaman kaybı yaşanması muhtemel aynı şehirdeki toplantıların yanı sıra bir de şehir dışında veya ülke dışında düzenlenen toplantılar vardır ki; bunlar şirketler için ek maliyet demektir.

EvdeLIVE Online Toplantıların Adresi Olmaya Devam Ediyor

Uzak yerlerde düzenlenen toplantılar ayrıca yol yorgunluğundan katılımcılar için çok da verimli geçmez. Yapılan araştırmalar iş toplantılarında katılımcıların büyük bir çoğunluğunun konuşulanları kaçırdığını ortaya koyar. Büyük bir kısmı da toplantıya gelirken yolda kaybettikleri zamanda kaçırdıkları işlerini yoluna koymak ve yetiştirmek gibi işlerle uğraşırlar. Çalışanlar bu gibi toplantıların zorlu olduğunu düşündüklerinden sıklıkla yapılmasını istemezler. Ancak artık yavaş yavaş bu toplantılar yerini online toplantılara bırakmaya başladı.

EvdeLIVE uzaktan eğitim platformu online toplantıların yapılabildiği son dönemlerin revaçta sistemlerinden biridir.

Şirketler Online (Uzaktan) Toplantılara Yöneliyor!

Günümüzde artık bu gibi zorluklar yüzünden şirketler tarafından toplantılar online platformlarda düzenlenmeye başladı. Online iş toplantıları sadece yöneticiler ve alt kadro personeller arasında düzenlenmez. Sadece yöneticilerin katıldığı şirket genel kurul toplantıları da artık online olarak düzenlenmektedir. Bu sayede hem zamandan hem de maddi açıdan tasarruf edilmiş olur. EvdeLIVE uygulamasının online toplantılarla sağladığı pek çok avantajla şirketler ek maliyetlerden kurtulurken çalışanlar da bulundukları yerden toplantıya uzaktan bağlanmak suretiyle bunun keyfini yaşarlar. Online toplantılarda şirketlerin kaliteli görüntülü ve sesli görüşmeler yapması, konferanslar gerçekleştirmesi EvdeLIVE ile mümkündür.

EvdeLIVE ile Gerçek Toplantı Kalitesinde Online Toplantı

EvdeLIVE kalitesi, özellikleri ve sunduğu avantajlarla gerçek bir toplantıdan farksız online toplantılar düzenlenmesini sağlar. Şirketlerin her kademesinde çalışan personellerin kendi aralarında ya da yöneticileriyle bir araya geldiği bu toplantılarda EvdeLIVE sisteminin kullanıcı dostu olmasından dolayı sorun yaşanmaz.

EvdeLIVE platformunun amacı da şirketlerle aynıdır. Bu sistem şirketlere maliyetlerinin azaltılması ve zaman kaybının önüne geçilmesidir. Online toplantılar sayesinde şirket kasasında kalanlar böylece işin gelişimi için veya çalışanların yararına harcanabilir.

Kurumsal Çözümler sayfamıza göz atarak hizmetlerimiz hakkında kapsamlı bilgi sahibi olabilirsiniz.
https://www.evdelive.com/kurumsal-cozum/

Online Toplantının Faydaları Nelerdir?

Bireyler arasındaki iletişimin yüzde 80’den fazlasının görerek iletişim kurmak olduğu düşünülürse gerçek toplantılara alternatif olan EvdeLIVE sisteminin önemi anlaşılabilir. Online toplantıların faydaları aşağıda maddeler halinde de sıralanmıştır.

 • Teknolojiden faydalanarak zaman tasarruf edilmesini sağlar.
 • Trafik stresinin yaşanmasını önler.
 • Toplantılardan önce kıyafet planlamalarını aza indirir.
 • Şirketlerin yol, yemek, konaklama gibi organizasyon giderlerinin harcanmaması demektir.
 • Toplantıya giderken ve dönerken yolda geçen zamanda diğer işlerin aksaması probleminin önüne geçer.
 • EvdeLIVE tarafından sunulan beyaz tahta özelliğiyle sunumların, belge paylaşımlarının gerçek toplantılar kadar etkili olması online toplantının avantajıdır.
 • Şirketlerin hızlı bir şekilde karar alması gereken durumlarda online toplantılar devreye girer. Böylece işleyiş hızlanmış olur.
 • Yöneticilerin ve çalışanların daha az yorulmasını, daha az efor harcayarak gerçek toplantıyla aynı kalitede sesli ve videolu görüşmenin yapılmasını sağlar.

Online Toplantının Zararları Nelerdir?

EvdeLIVE uzaktan eğitim ve toplantı sisteminde sadece şirket içi toplantılar düzenlenmez. Yeni iş birlikleri için farklı firmalarla, iş birliği içinde olunan tedarikçilerle ve diğer iş ortaklarıyla da EvdeLIVE üzerinden online toplantı düzenlenir. Bu toplantıların zararları olup olmadığını merak edenler için aşağıdaki maddeler sıralanabilir.

 • İş birliği içinde olunmak istene farklı bir şirketle yapılan online toplantılar yüz yüze yapılan toplantılara göre daha soğuk geçer.
 • Online toplantıların tamamına yakınında ilk dakikalar zorludur. Katılımcıların adaptasyonu bir süre sağlanabilir.
 • Online toplantılarda beden dili devreden çıkar, kişiler diğer katılımcıların ayrıntılarıyla ilgilenemeyeceğinden yeni tanışanlar birbirleri hakkında fikir edinemezler.
 • Online bağlantıyla gerçekleştirilen uzaktan toplantılarda elektrik ve internetin ani kesintilerinden dolayı sorun yaşanma ihtimali vardır.
 • Online toplantılarda toplantıya katılanların dikkatinin dağılma ihtimali yan yana yapılan toplantılara göre çok daha yüksektir.

Online Toplantıya Nasıl Hazırlanmak Gerekir?

EvdeLIVE uygulamasında toplantı düzenleyecek olanların belirli bir planlarının ve hazır sunumlarının olması gerekir. Toplantıya yeterince odaklanmak, teknolojik gereklilikleri hazır hale getirmiş olmak, bağlantıyı toplantı saatinden 15 dakika kadar önce sağlamak, teknik arızalar için ekstra fikirleri üretmiş olmak, toplantı başlamadan önce her şeyin hazır olduğundan emin olmak, toplantı sırasında kameraya bakmak da online toplantının gerekliliklerindendir.

Toplantıya hazırlanırken tüm katılımcıların sessiz bir ortamda olması ve arka fonlarına dikkat etmesi de önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir