Blog

Şirket İçi Eğitimleriniz Aksamasın: Online Eğitimlere Devam Edin!

Teknolojinin getirdiği yeniliklerden faydalanmak isteyen tüm şirketler gerek gelişim aşamasında gerekse yeni stratejilerini oluştururken artık online eğitim programlarına da yer veriyorlar. Bu sayede öncelikle çalışanlarını daha verimli ve etkin bir şekilde denetlemiş oluyorlar. Şirketlerin büyük bir çoğunluğunun online eğitim platformlarına yöneldiği göz önünde bulundurulursa EvdeLIVE uzaktan eğitim sisteminin önemi daha da iyi anlaşılacaktır.

EvdeLIVE Online Görüşme Sisteminden Yararlanın!

Özellikle son yıllarda kurumsal şirketlerde belirlenen fiziki eğitim stratejilerinin ilerleyen sürelerde gerektiği şekilde kontrol edilemediği, dolayısıyla amacına ulaşamadığı görülmeye başlandı. Buna bir de korona virüs salgını nedeniyle çoğu şirketlerin evden çalışma dönemine geçişi eklenince online yani uzaktan eğitim platformlarının önemi ve kullanımı arttı.

EvdeLIVE uzaktan eğitim sistemi son dönemlerin en çok dikkat çeken ve kullanımı tercih edilen platformları arasındaki yerini aldı. Siz de bu sistem sayesinde evden çalışan personelinize eğitimler verebilir, motivasyonlarının, bilgi ve becerilerinin artmasını sağlayabilirsiniz. Yazının devamından online eğitim programları hazırlarken izlenmesi gereken yollar ve etkili bir uzaktan eğitim programı hazırlamanın ipuçları öğrenilebilir.

EvdeLIVE Neye Yarar?

EvdeLIVE uzaktan eğitim programına bilgisayar, cep telefonu ev tablet gibi tüm akıllı cihazlardan erişim sağlanabilir. Sistemin özellikleri hangi cihazdan bağlanılırsa bağlanılsın değişmez. İnternet tabanlıdır, herhangi bir kurulum gerektirmez. EvdeLIVE kullanıcılarının abone olması sistemden yararlanabilmeleri için yeterlidir. Üstelik korona virüs salgınından dolayı şirket maliyetlerine katkı sağlamak adına bir süreliğine ücretsiz olarak abone olunabilir. Eğitim kurumları, psikologlar, yaşam koçları, eğitim koçları, sağlık koçları ve kariyer koçları tarafından da tercih edilen EvdeLIVE tüm sektörlerden şirketlerin online eğitimler düzenlemesine imkân sağlar.

Tüm özelliklerimizi EvdeLIVE Özellikleri sayfasından inceleyebilirsiniz.

EvdeLIVE Nasıl Kullanılır?

EvdeLIVE aboneliğini web adresi üzerinden gerçekleştiren kullanıcılar aynı adresi paylaşarak eğitimden yararlanmasını istediği kişilerin de erişimini sağlarlar. Sistemde açılabilen eğitim odalarında görüntülü ve sesli canlı görüşmeler gerçekleştirilir. Bu görüşmelerde video paylaşımları, slayt destekli sunumlar yapmak da mümkündür. EvdeLIVE ayrıca yazı yazılmasına ve çizim yapılmasına da uygundur. Eğitim videolarının kaydedilebiliyor olması, daha sonradan istenirse mail yoluyla şirket çalışanlarına gönderimin yolunu açar. Şirketler bu sayede kendilerine ait eğitim verilerini kaynak olarak da saklayabilirler.

Etkili Uzaktan Eğitim Programı Nasıl Hazırlanır?

EvdeLIVE uygulamasından yararlanmak isteyen ancak eğitimlerde nereden başlayacağını bilmeyenler için aşağıda şirketler için etkili online eğitimin bazı ipuçları paylaşılmıştır. Bu ipuçları şirketin faaliyet konusuna ve hedeflerine göre değiştirilerek uyarlanabilir.

 • Şirket personellerine online eğitim verilmek isteniyorsa öncelikle şirketin hedeflerinin tam olarak belirlenmiş olması gerekir. Eğitimin içeriğini hazırlayan kişi tarafından da bu hedeflerin bilinmesi önemlidir.
 • Şirketin faaliyetleri kapsamında hedeflenen kitlenin ihtiyaçlarının doğru olarak tespit edilmesi verilen online eğitimin verimli olmasını sağlar. Eğitimde çalışanlara aktarılan bilgiler bu ihtiyaçlara göre belirlenmelidir.
 • Çalışanların dahil edildiği uzaktan eğitimler EvdeLIVE gibi erişimin kolay olduğu platformlar üzerinden verilmelidir.
 • Şirketlerin online eğitim konularının herkes tarafından anlaşılır olması, anlatım dilinin basit olması gerekir. Bu kriter hem katılımcı sayısının giderek artmasını hem de eğitimin amacına en yakın düzeyde gerçekleşmesini sağlar.
 • Eğitimlerin ilgi çekici bilgilerle süslenmesi katılımcıların eğitime ilgisinin artması için önemlidir.
 • Eğitim konuları belirlenirken katılanların belli bir kısmı değil tamamı düşünülmelidir. Uzaktan eğitime katılan herkesi ilgilendiren ortak konular tüm çalışanların faydalanmasını sağlar.
 • Uzaktan eğitimde kullanılmak üzere video ve slaytlar hazırlanmalı, görsellerle de desteklenmelidir.
 • Eğitim için hazırlanan dokümanlardaki başlıkların yeterince açıklayıcı olmasına dikkat edilmelidir. Eğitim alanların her başlıktan sonra ne öğreneceklerini bilerek konuya giriş yapması önemlidir.
 • EvdeLIVE uygulaması kullanılarak verilen eğitimlere katılımı sağlanan personellerin işleriyle alakası olmayan konuları öğrenmelerini sağlamaya çalışmak eğitimlere ilginin giderek azalmasına yol açar. Bu nedenle tüm eğitim konularının şirketle, şirketin faaliyetiyle ve personellerin pozisyonlarıyla ilgili olmasına dikkat edilmelidir.
 • Uzaktan eğitim programları hazırlanırken içerikler, tasarım, görseller, yazılar ve videolar konusundan bir uzmandan yardım alınmalıdır.
 • Online eğitimin hazırlanması tamamen bir uzmana emanet edilse bile eğitimin hazırlık aşaması bittikten sonra tüm detaylar eğitimi verecek kişi tarafından öğrenilmelidir.
 • Eğitimi verecek olan yani sunum yapacak olan kişi veya kişilerin konuya hâkim, eğitim üzerinde çalışmış olması sağlanmalıdır.
 • Online eğitimler mümkün olduğunca interaktif içeriklerle desteklenmelidir. Bu destek sosyal paylaşım sitelerinden içerik alarak, ses kaydı ve videolar kullanılarak sağlanabilir.
 • Uzaktan eğitimler sırasında kullanıcılara da söz hakkı mutlaka bolca verilmeli, katılımları sağlanmalıdır. Bu sayede eğitimden faydalanıp faydalanmadıklarının tespiti de eğitim sırasında yapılmış olur.
 • Eğitimlerde çalışanlara telkin edilen konuların başında bu eğitimde edindikleri kazanımları çeşitli platformlarda paylaşmalarının istenmesi olmalıdır. Böylece hem bilgilerini pekiştirmiş hem de o platformlardan yeni bilgiler edinmelerinin yolu açılmış olur.
 • Özellikle uzun uzaktan eğitimlere aralarda minik zekâ oyunları eklenerek hem eğitim daha eğlenceli hale getirilmiş, hem de çalışanlarının sürenin uzunluğundan dolayı düşme ihtimali olan motivasyonlarına destek sağlanmış olur.
 • Eğitim esas amaçlarından birinin çalışanların işle ilgili görev ve sorumluluklarının en iyi şekilde yerine getirilmesi olduğunu belirli yerlerde vurgulanması gerekir. Katılımcılar bu eğitimin bir amacının olduğunu, paylarına düşeni yapmaları için gerekli verileri almaları gerektiğini bilmeliler.
 • Uzaktan eğitimin verileceği platform seçilirken sadece masaüstü bilgisayarlardan erişilebilen değil, EvdeLIVE gibi tablet ve cep telefonlarından da erişilebilen sistemler seçilmelidir. Bu sayede katılımcılar bulundukları her yerden eğitime katılabilir ve faydalanabilirler. Kişilere esneklik kazandıran bu durum eğitimlerin devamlılığı açısından da önemlidir
 • Eğitimin sonunda çalışanlardan geri bildirim istenmelidir. Eğitimde eksik buldukları yerlerin bildirilmesinin de talep edilmesi bir sonraki uzaktan eğitimin bu bildirimlerden yola çıkılarak daha verimli hale getirilmesini sağlar.
 • EvdeLIVE platformu aracılığıyla verilecek eğitim sayısında herhangi bir kısıtlama yoktur. Şirketler eğitim programları hazırlarken bunun devamlı olmasını planlamalıdır. Tek seferlik eğitimlerin çalışanlar üzerinde etkisi az olacağı gibi şirketin kurumsallığı için de devamlılık gerekir.

Uzaktan Eğitim Programlarının Şirketler İçin Avantajları Nelerdir?

Düzenli bir şekilde uzaktan eğitim programı düzenlemek bir şirketin kurumsallık yolundaki en önemli adımlarından biridir. Kurumsal şirketlerin neredeyse tamamının bu eğitimleri rutin hale getirerek çalışanlarına sundukları unutulmamalıdır.

EvdeLIVe gibi online eğitim programları ayrıca çalışanların mesleki gelişimi, yenilikleri öğrenmesi, şirket yöneticilerinin kendilerini önemsendiğini hissetmesi, şirket stratejilerinden haberdar olması için de önemlidir.

Teknolojinin getirdiği yeniliklerden yararlanarak çalışanlarına verdiği eğitimleri online bir platforma taşıyan şirketler pek çok açıdan kara geçmektedir. Eğitimler pek çok şirkette genellikle şirket dışında organize edilir. Bazı eğitimler günübirlik, bazıları ise konaklamalıdır.

Bu organizasyonun maliyetleri göz önünde bulundurulduğunda eğitimlerini online olarak sürdüren şirketlerin maddi açıdan fayda sağladığı da bir gerçektir. Bu maliyet şirketin gelişimi için harcanabileceği gibi çalışanların için de harcamaktadır.

Uzaktan eğitim programları dahilinde çalışanlarının gelişimine katkıda bulunan şirketler motivasyonu da her zaman üst düzeyde tutmak için çaba harcıyor demektir. Etkili bir online eğitim ile şirket çalışanlarının motive olması, pozitif hırslanması, işine daha çok önem vermesi sağlanabilir. Bu durum hem çalışan hem de şirket açısından önemli bir adım demektir.

Düzenli eğitimler şirket yöneticileri ile çalışanların iletişimini kuvvetlendirerek etkin ilişkiler kurulmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir